В рубриката „Моите цветя” не съм виждала цветето Мушкато. До това лято и аз нямах такова, но се запалих от една екскурсия до Охрид миналата есен. Там на всеки прозорец се кипреха Мушката и Сакъзчета и градът изглеждаше толкова пъстър и ухаен, че тази пролет реших и аз да накича балконите си с тези красиви цветя. Мислим че са обикновени и банални и търсим цветя със сложни латински наименования и редки съцветия. Но това не е вярно. Мушкатото има десетки нюанса с цветовете си, големи като рози, а листата му са зелени и махести с нежна кафява украса. Освен това излъчва фитонциди и е полезно за здравето в затворени помещения през зимата. Ако е на слънчев прозорец – цъфти цяла зима. Сакъзчето е същто много красиво и разноцветно, но цветовете му са по-дребни и по-малотрайни, а листата му са лъскави. Викат му пълзящо Мушкато, защото прави гирлянди. И двете растения обичат ежедневно поливане особено ако са на припек. Надяйвам се че повиших рейтинга на истински българско цвете Мушкато, с което българката е украсявала своя дом векове наред преди нас.
видяна: 7736
Сподели:
Коментари
Даниела
06 март 2010 | 13:11
Прекрасно!
Кръстева
07 март 2010 | 16:01
Мушкатото е много красиво цвете.Лесно за отглеждане.Жалко,че много жени гледат на него като"цветето на баба".
Десислава
28 март 2010 | 14:17
Искам да попитам някой знае ли дали има цвете на име Анелия?
златка
07 сеп. 2010 | 20:48
за мен мушкатото е най-хубавото саксиено цвете няма друго което да цъфти толкова дълго време имам десет цвята обожавам го
марияпеткова97
29 дек. 2010 | 12:43
Какво е другото име на мушкатото
кщш
18 фев. 2011 | 19:17
харесва ми
Рени
07 апри. 2011 | 15:16
В Италия и Испания, в курортните градчета, е отрупано с разноцветни мушката.Такава радост за очите! А ние-"цветето на баба", все се правим на много модерни, а всъщност сме си едни обикновени еснафи!
Ива
20 май 2011 | 07:31
Другото име на мушкатото е пеларгония.
Добави коментар
Коментарите трябва да бъдат изписвани на кирилица!